شرایط گرفتن اقامت ترکیه

بطور کلی شرایط اقامت در ترکیه به شرایط شما بستگی دارد. این که چقدر سرمایه دارید، چقدر تحصیلات دارید، چقدر سابقه کار دارید و هدفتان از مهاجرت چیست. همگی در ایجاد شرایط نقش دارندو شما باید اول به هدف و برنامه خود نگاه کنید و سپس شرایط را محیا کنید.

زیرا هر راهی مدارک و شرایط خاص خودش را دارد. حتی بازه زمانی راه های اخذ اقامت با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به توضیح انواع اقامت در این کشور می پردازیم.

انواع اقامت ترکیه (روش های اخذ اقامت ترکیه)

نخست باید از خود بپرسید دقیقا برای چه هدفی می خواهید اقامت را دریافت کنید؟ برای تحصیل؟ کار یا استفاده از خدمات بانکی بدون محدودیت؟ شاید هم برای یک زندگی راحت به به ترکیه مهاجرت می کنید.

در هر صورت، برای هر هدفی راهی متفاوت وجود دارد. اگر تخصصی ندارید، یاد بگیرید. سپس تحقیق کنید و ببینید کدام یک از روش های مهاجرت به ترکیه برای شما مناسب است.

 

1- اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می باشد. شما با خرید ملک به هر مبلغی می توانید اقامت یک ساله ترکیه را بگیرید.

چنانچه ملک مذکور بعد از یک سال همچنان به نام شما باشد می توانید مجدد اقامت خود را تمدید کنید و اگر این کار را تا 5 سال انجام دهید می توانید اقامت دائم ترکیه را بگیرید.

اما تابعیت ترکیه با خرید ملک به این شکل است که شما با خرید ملکی به ارزش 400 هزار دلار آمریکا، می توانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کنید. البته نباید تا ۳ سال اقدام به فروش ملک بکنید.

قوانین جدید برای خرید املاک و مستغلات تحت برنامه شهروندی ترکیه در سال 2023، سرمایه گذاران تنها در صورتی می توانند پاسپورت ترکیه را برای خرید  ملک دریافت کنند که فروش با یک قرارداد 400000 دلاری ثبت شده باشد.

نکته مهم در خصوص قوانین جدید 2023

طبق قانون جدید ترکیه برای ایرانیان در سال 2023، با خرید خانه در برخی از مناطق استانبول، اقامت ترکیه به افراد اعطا نمی‌شود.

بنا بر این قانون جدید اقامت توریستی ترکیه، اعطای اقامت با خرید خانه در منطقه فاتح استانبول، ممنوع است و تنها دانشجویان  می‌توانند در این منطقه، درخواست اقامت بدهند.

شرایط کلی اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

  • خرید ملک در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه (ملک شما نباید در اطراف زمین های نظامی یا نقاط استراتژیک باشد.)
  • واگذاری ملک به غیر به مدت ۳ سال پیاپی غیر مجاز است.
  • تکمیل و ارائه فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک
  • ارائه پاسپورت یا سندی که وضعیت تابعیت سرمایه گذار را معلوم کند .
  • ارائه شهود و گواهی که وضعیت مدنی متقاضی را معلوم کند.
  • ارائه رسید برای پرداخت کامل مالیات و دیگر هزینه های اضافی به وزارت دارایی کشور ترکیه

آیا اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان ممکن است؟

خیلی از اوقات، مشاهده شده است که در تبلیغ‌های ماهواره‌ای یا اصلا در هر نوع تبلیغ دیگری، ادعا شده که خرید خانه در ترکیه، حتی 150.000 هزار لیر هم ممکن است.

در این تبلیغات، گفته می‌شود که شما با 500 میلیون، 300 میلیون یا حتی اصلا با 100 میلیون هم می‌توانید در ترکیه صاحب خانه شوید! بدون شک افرادی که چنین ادعاهای بی‌اساسی را مطرح می‌کنند، سودجو و کلاهبردار بوده و تنها به فکر خالی کردن جیب شما هستند!

برای اینکه بتوانید در ترکیه صاحب خانه‌ای آبرومند شوید و زندگی تازه‌ای را در این کشور آغاز کنید، شما به حداقل  1 میلیارد تومان نیاز دارید! خرید خانه ارزان در ترکیه، با مبالغی که ذکر شد، اصلا ممکن نیست.

اگر هم ممکن باشد، در شان شخصیت و لیاقت خانواده ایرانی نخواهد بود. می‌پرسید چرا؟

حتی اگر بتوان با 100 میلیون و 300 میلیون هم ترکیه خانه‌ای را خریداری کرد، این خانه بدون شک در مناطق دورافتاده و حاشیه‌نشین خواهد بود. در این مناطق نه خبری از امکانات رفاهی هست، نه خبری از امنیت.

پس عملا به قول معروف، با خرید چنین خانه‌ای، پول خود را دور ریخته‌اید، زیرا امکان زندگی در چنین جایی برای ما ایرانی‌ها، به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. توصیه استانبول همراه آن است که این ادعاها برا مطلقا باور نکنید.

2- اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه در 2023، مثل همان قبلا است اما با اندکی تغییرات. ایرانیان برای سفر به کشور ترکیه تا سقف 90 روز نیاز نیاز به ویزا ندارند و تنها با داشتن پاسپورت در مرز ترکیه می توانند وارد ترکیه شوند. و در این مدت شامل اقامت توریستی می‌باشند. اقامت توریستی ترکیه بر دو نوع است:

  1. اول همان اقامت 90 روزه در ترکیه که شرحش گذشت.
  2. دوم، اقامت از طریق اجاره خانه است. با اجاره خانه، شما می‌توانید 1 سال اقامت توریستی دریافت کنید. این اقامت قابل تمدید نیست و اجازه کار و تحصیل ندارد.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

مدت اقامت توریستی ترکیه از امسال یک سال خواهد بود. طبق بند هـ ماده 1 قانون 31/6458 در مورد اتباع بیگانه و حمایت بین المللی از اول ژانویه 2022 اتباع خارجی می توانند به مدت یک سال اقامت توریستی دریافت کنند.

3- اقامت ترکیه از طریق  اجاره ملک در ترکیه

اقامت ترکیه با اجاره خانه هم امکان پذیر است به این صورت که شما پس از اجاره ملک می توانید برای اخذ اقامت یک ساله اقدام کنید. اجاره نامه باید به صورت دقیق و قانونی انجام شده و در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد تا اداره امنیت ترکیه بتواند آن را استعلام کند. گفتنی است که مزایای اقامت یکساله ترکیه نیز بسیار است.

توجه کنید که اقامت این کشور با اجاره خانه فقط یک سال است و قابل تمدید نمی باشد. مگر اینکه شما در این مدت ملکی خریداری کرده و یا کاری پیدا کرده باشید و یا روش های دیگر اقامت که در همین مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)